Jak pracować z pomysłami? Przydatne narzędzie - Karta pomysłu
Nawet najlepszy pomysł nie zrobi wrażenia na dyrekcji (lub innych osobach decyzyjnych), jeśli go źle zaprezentujemy. Aby tego uniknąć, pokażemy Ci, jak - w minimalny możliwy sposób - prezentować pomysły, by zostać dobrze zrozumianym i dostać zielone światło do dalszego działania.
Mam pulę pomysłów i co dalej?
[Pamiętaj, że ten tekst jest kontynuacją prezentowania procesu kreatywnego, o którym pisaliśmy we wcześniejszych tekstach - jeśli chcesz się dowiedzieć jak mieć dużo, dobrych pomysłów i jak je selekcjonować, to wróć proszę do wcześniejszych tekstów]
Wraz z zespołem wygenerowaliście i przeanalizowaliście pomysły. Co dalej? Wiele zespołów poprzestaje na tym etapie, bo nie wie jak dalej pracować z zebraną pulą pomysłów. Na tym etapie wasza praca się nie kończy (to najgorsze, co moglibyście zrobić; wszak dobry pomysł to wciąż tylko pomysł - liczy się wdrożenie!), wręcz przeciwnie, należy wykorzystać wypracowany potencjał, by urzeczywistnić wymyślone rozwiązania.
Pracując z różnymi zespołami zauważyliśmy, że prezentacja najlepszych pomysłów sprawia wiele trudności. Nagle innowacyjny i oryginalny pomysł staje się nijaki i bez polotu. Wszystko za sprawą złej prezentacji. Mówiąc “złej” mamy na myśli prezentacji bez konkretnej struktury, która budzi wiele wątpliwości i pokazuje, że prezentujący nie do końca przemyślał rozwiązanie, o którym opowiada i które próbuje (nie bójmy się tego słowa) “sprzedać”.
Efekty pracy nie robią wrażenia na innych
Wyobraź sobie taką sytuację, Ty i Twój zespół spędziliście kilkadziesiąt godzin pracy nad badaniami, generowaniem pomysłów i ich analizą. Chcecie zaprezentować efekty Waszej pracy zarządowi, dyrekcji lub innym decyzyjnym podmiotom w Waszej instytucji. Po spotkaniu nagle bańka pęka, cały entuzjazm opada. Okazuje się, że nawet najlepsze pomysły nie zrobiły wrażenia na szefostwie lub zostały źle zrozumiane, a cała Wasza praca może przez niektórych zostać uznana za bezsensowną.
Nie martw się, przychodzimy z pewnym banalnie prostym narzędziem, który ustrukturyzuje pomysły i sprawi, że będziesz mógł głębiej się im przyjrzeć. A przede wszystkim opisać/opowiedzieć o nim uwzględniając najważniejsze elementy, które pomogą Wam uzyskać zielone światło do dalszego działania i wdrażania rozwiązań. Tym narzędziem jest karta pomysłów.
Karta pomysłu
Poproś każdego z członków Twojego zespołu, aby wybrał jeden pomysł z puli. Przy wyborze niech kieruje się “regułą serca”, tzn. niech wybierze taki pomysł, który jest bliższy jego sercu, w którym widzi potencjał lub taki którego realizacją chciałby się zająć (i za którym jest gotów “chodzić” w instytucji, tj. walczyć o jego finalną realizację). Następnie poproś, by każdy swój pomysł opracował według prostego schematu:
Tytuł
Postaraj się, aby tytuł był ciekawy, ale jednocześnie wskazywał czego dotyczy pomysł. Świetnie tutaj sprawdzają się gry słów, rymowanki lub opisy humorystyczne.
Opis pomysłu
W tym miejscu w krótki sposób opisać czego dotyczy pomysł, do kogo jest adresowany, w jaki sposób będzie wykorzystywany.
Osiągnięcia
Skup się na mocnych stronach pomysłu. Opisz co pozytywnego osiągnie instytucja realizując ten pomysł.
Wizja wdrożenia
Bardzo ważny punkt, czyli wizja wdrożenia. Zastanów się jakich zasobów będziesz potrzebował, aby zrealizować pomysł. Jakie kompetencje będą potrzebne. Jakie będą koszty (przybliżone) realizacji.
Ryzyka
Na koniec odpowiedź jakie słabości ma projekt i co może się nie udać. Jednocześnie opisz, jak zamierzasz temu zaradzić.
Tak opracowana karta w minimalny, ale konkretny sposób pozwala zrozumieć założenia pomysłu. Będziesz miał pewność, że zostaniesz dobrze zrozumiany przez swoich słuchaczy i pokażesz, że dobrze przemyślałeś cały pomysł.
Porada 👇
Nie musisz przygotowywać kart pomysłów, dla wszystkich wygenerowanych pomysłów (to byłby bardzo zły i karkołomny pomysł ;) szczególnie przy kilkudziesięciu wygenerowanych propozycjach). Na początek wystarczy kilka (lub nawet jeden!), które są najbardziej realne do wdrożenia. Staraj się nie opisywać bardzo prostych i szybkich pomysłów, jak np. utworzenie profilu na Facebooku instytucji. Jeśli chcesz skupić się właśnie na działaniach promocyjnych Twojej Kale konkretny i inspirujący.
Karta Pomysłu - gotowy szablon
Opracowanie kilku kart pomysłów zbliży Was do ostatnich dwóch kroków procesu, czyli prototypowania i testowania (temu tematowi przyjrzymy się bliżej w kolejnym wpisie). Na tych etapach będzie czas na dopracowywanie pomysłów i konfrontowanie ich z odbiorcami.
Aby ułatwić Wam pracę, przygotowaliśmy edytowalny szablon Karty Pomysłu. Pobierz go klikając w link Karta Pomysłu - szablon do pobrania.
Zdjęcia:
Tool., Inc, https://unsplash.com/photos/cwuSKXhwhxI
MING Labs, https://unsplash.com/photos/HmkNHtKVhXk
Marten Bjork, https://unsplash.com/photos/rH8O0FHFpfw
Opracowanie własne.