Narzędziownik - usprawnij swoją kreatywną pracę

W dzisiejszym wpisie podzielimy się naszymi rekomendacjami, które pomogą Ci być jeszcze lepszym moderatorem procesu kreatywnego. Zebraliśmy najciekawsze źródła, które zainspirują Cię do dalszej pracy i pozwolą lepiej zgłębić temat design thinking. Znajdziesz też tutaj kilka narzędzi online, które ułatwiają pracę zespołową.

 

Książki

  • Twórcza odwaga, T. Kelley, D. Kelley

    Książka którą zawsze polecamy osobom chcącym zgłębić temat design thinking. Autorzy książki - bracia Kelley - są uznawani za ojców i propagatorów metody deisgn thinking. W swojej książce dzielą się przykładami ze swojej pracy i pokazują, że kreatywność drzemie w każdym z nas. 

  • “Change By Design, Tim Brown

    To książka, która bardzo dobrze wprowadza czytelnika w założenia design thinking. Autor pokazuje, że innowacje nie są domeną, tylko i wyłącznie wybitnych twórców. 

  • “Design thinking w kulturze”, A. Kaim

    Darmowy ebook, który jest swego rodzaju poradnikiem dla przedstawicieli kultury. Znajdziesz tam opis procesu, wskazówki oraz liczne narzędzia. 

  • “User Friendly. Jak niewidoczne zasady projektowania zmieniają nasze życie, pracę i rozrywkę”, R. Fabricant, C. Kuang

    Ciekawa książka pokazująca siłę projektowania dopasowanego do odbiorców. Znajdziesz w niej pełno inspirujących historii, które pokażą Ci jak ważne jest projektowanie doświadczeń odbiorców/klientów.    

  • “Jak projektować usługi. Niezawodne zasady w praktycznym zastosowaniu”, M. Stickdorn i inni. 

    Ta książka to zbiór praktyk i technik, które wyjaśniają, jak projektować usługi w każdej organizacji i instytucji.

Wystąpienia

Kilka propozycji wystąpień, które mają zainspirować Cię do dalszego projektowania rozwiązań nastawionych na odbiorcę. Każdy z wystąpień ma opcje polskich napisów.

 

Techniki pracy

  • Design Thinking Toolkit,

    Jeśli  chcesz poznać więcej technik i metod pracy, które zawierają się w metodzie deisgn thinking, to koniecznie zajrzyj na tę stronę.  Znajdziesz tam opis prostych techniki, które wykorzystasz w codziennej pracy, czy przewodniki, które pomogą Ci zrealizować konkretny warsztat. Strona jest dostępna w języku angielskim.  

  • Design Kit

    Podobnie jak w poprzedniej propozycji, jest to strona z wieloma technikami pracy i case study wykorzystania design thinking. Stronę tworzy firma IDEO, czyli firma która przyczyniła się do rozpromowania myślenia projektowego.

Narzędzia do pracy online

Praca online może być równie efektywna, co praca z zespołem stacjonarnie. Przydadzą Ci się do tego narzędzia, które ułatwią przeprowadzenie procesu w zespole, który który jest rozproszony. Te narzędzia idealnie sprawdzą się do archiwizowania efektów pracy - nie będziesz musiał/a martwić się, że np. karteczki z pomysłami, czy wnioski z wywiadów zaginą po jakimś czasie ;)

Oto kilka narzędzi, które przetestowaliśmy i rekomendujemy:

  • Narzędzia Google. Jeśli chcecie pracować z narzedziami Googla, w pierwszej kolejności stwórzcie dedykowany folder, w którym będziecie zapisywać dokumenty i materiały - porządek to podstawa dobrego procesu :) Mapując świat porblemu, czy spisując wniosku z wywiadów wykorzystaj Google Dosks. Na etapie ideacji, czli wymyślania pomysłów przyda Ci się Google Jambord. Na białej tablicy możecie umieszczać wirtualne karteczki z pomysłami.

  • Figma. Jest to narzędzie wykorzystywane w świecie deisgnu. Figma świetnie sprawdzić się jako przestrzeń do kreatywnej pracy. W jednym miejscu stworzysz ogromną przestrzeń z efektami pracy swojego zespołu. W wersji darmowej możesz utworzyć maksymalnie 3 tablice.

  • Mural i Miro. To bardzo podobne narzędzia, które mają pomóc Ci stworzyć przestrzeń do wspólnej pracy. Tablice (tzw. whiteboard) dzięki swoim funkcjom pozwalają tworzyć miejsce z efektami pracy i pobudzają kreatywność zespołu.

  • Doodle. Jest to bardzo pomocne narzędzie dla zespołów, które mają problem z ustaleniem terminów spotkań. Wystarczy ustalić zakres czasowy, w których chcielibyśmy, aby odbyło się spotkanie, a następnie rozesłać link do zespołu. Każdy członek może odznaczyć dni/godziny, w których jest wolny, a aplikacja sama pokaże nam, który termin na spotkanie jest najlepszy.

👀 Zaobserwuj nasz profil na Facebooku, by być na bieżąco: Kultur Lab


Previous
Previous

Q&A - najczęściej zadawane pytania w trakcie procesu kreatywnego

Next
Next

[Case Study] Design thinking i doskonalenie wolontariatu. 3 lekcje ze współpracy z zespołem Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie