Narzędziownik - usprawnij swoją kreatywną pracę
W dzisiejszym wpisie podzielimy się naszymi rekomendacjami, które pomogą Ci być jeszcze lepszym moderatorem procesu kreatywnego. Zebraliśmy najciekawsze źródła, które zainspirują Cię do dalszej pracy i pozwolą lepiej zgłębić temat design thinking. Znajdziesz też tutaj kilka narzędzi online, które ułatwiają pracę zespołową.
Książki
“Twórcza odwaga”, T. Kelley, D. Kelley
Książka którą zawsze polecamy osobom chcącym zgłębić temat design thinking. Autorzy książki - bracia Kelley - są uznawani za ojców i propagatorów metody deisgn thinking. W swojej książce dzielą się przykładami ze swojej pracy i pokazują, że kreatywność drzemie w każdym z nas.
“Change By Design”, Tim Brown
To książka, która bardzo dobrze wprowadza czytelnika w założenia design thinking. Autor pokazuje, że innowacje nie są domeną, tylko i wyłącznie wybitnych twórców.
“Design thinking w kulturze”, A. Kaim
Darmowy ebook, który jest swego rodzaju poradnikiem dla przedstawicieli kultury. Znajdziesz tam opis procesu, wskazówki oraz liczne narzędzia.
“User Friendly. Jak niewidoczne zasady projektowania zmieniają nasze życie, pracę i rozrywkę”, R. Fabricant, C. Kuang
Ciekawa książka pokazująca siłę projektowania dopasowanego do odbiorców. Znajdziesz w niej pełno inspirujących historii, które pokażą Ci jak ważne jest projektowanie doświadczeń odbiorców/klientów.
“Jak projektować usługi. Niezawodne zasady w praktycznym zastosowaniu”, M. Stickdorn i inni.
Ta książka to zbiór praktyk i technik, które wyjaśniają, jak projektować usługi w każdej organizacji i instytucji.
Wystąpienia
Kilka propozycji wystąpień, które mają zainspirować Cię do dalszego projektowania rozwiązań nastawionych na odbiorcę. Każdy z wystąpień ma opcje polskich napisów.
Jak zyskać kreatywną pewność siebie?, David Kelley
Designers - think big!, Tim Brown
Brene brown: Odwagi. (Netflix)
Skąd się biorą dobre pomysły, Steven Johnson
Techniki pracy
Jeśli chcesz poznać więcej technik i metod pracy, które zawierają się w metodzie deisgn thinking, to koniecznie zajrzyj na tę stronę. Znajdziesz tam opis prostych techniki, które wykorzystasz w codziennej pracy, czy przewodniki, które pomogą Ci zrealizować konkretny warsztat. Strona jest dostępna w języku angielskim.
Podobnie jak w poprzedniej propozycji, jest to strona z wieloma technikami pracy i case study wykorzystania design thinking. Stronę tworzy firma IDEO, czyli firma która przyczyniła się do rozpromowania myślenia projektowego.
Narzędzia do pracy online
Praca online może być równie efektywna, co praca z zespołem stacjonarnie. Przydadzą Ci się do tego narzędzia, które ułatwią przeprowadzenie procesu w zespole, który który jest rozproszony. Te narzędzia idealnie sprawdzą się do archiwizowania efektów pracy - nie będziesz musiał/a martwić się, że np. karteczki z pomysłami, czy wnioski z wywiadów zaginą po jakimś czasie ;)
Oto kilka narzędzi, które przetestowaliśmy i rekomendujemy:
Narzędzia Google. Jeśli chcecie pracować z narzedziami Googla, w pierwszej kolejności stwórzcie dedykowany folder, w którym będziecie zapisywać dokumenty i materiały - porządek to podstawa dobrego procesu :) Mapując świat porblemu, czy spisując wniosku z wywiadów wykorzystaj Google Dosks. Na etapie ideacji, czli wymyślania pomysłów przyda Ci się Google Jambord. Na białej tablicy możecie umieszczać wirtualne karteczki z pomysłami.
Figma. Jest to narzędzie wykorzystywane w świecie deisgnu. Figma świetnie sprawdzić się jako przestrzeń do kreatywnej pracy. W jednym miejscu stworzysz ogromną przestrzeń z efektami pracy swojego zespołu. W wersji darmowej możesz utworzyć maksymalnie 3 tablice.
Mural i Miro. To bardzo podobne narzędzia, które mają pomóc Ci stworzyć przestrzeń do wspólnej pracy. Tablice (tzw. whiteboard) dzięki swoim funkcjom pozwalają tworzyć miejsce z efektami pracy i pobudzają kreatywność zespołu.
Doodle. Jest to bardzo pomocne narzędzie dla zespołów, które mają problem z ustaleniem terminów spotkań. Wystarczy ustalić zakres czasowy, w których chcielibyśmy, aby odbyło się spotkanie, a następnie rozesłać link do zespołu. Każdy członek może odznaczyć dni/godziny, w których jest wolny, a aplikacja sama pokaże nam, który termin na spotkanie jest najlepszy.
👀 Zaobserwuj nasz profil na Facebooku, by być na bieżąco: Kultur Lab
Zdjęcia:
Tim Gouw, https://unsplash.com/photos/KigTvXqetXA
charlesdeluvio, https://unsplash.com/photos/wn7dOzUh3Rs
Jo Szczepanska, https://unsplash.com/photos/9OKGEVJiTKk